Kultowy samochód Citroen 2CV

Przejdź do treści

Kultowy samochód Citroen 2CV

Samochód do Ślubu
niedziela 13 Mar 2022
Tags: samochódCitroen2CV
  
Kultowy samochód Citroen 2CV   
Gdybyśmy mieli stworzyć listę najbardziej kultowych i rozpoznawalnych samochodów w historii motoryzacji, citroen 2CV na pewno pojawiłby się na wysokiej pozycji. Być może części z Was oznaczenie 2CV nie mówi wiele. Ale kiedy spojrzycie na zdjęcie tego samochodu, na pewno uśmiechniecie się pod nosem. Któż bowiem nie kojarzy szybkiego samochodu, którym jeździły zakonnice z filmów o Żandarmie, w rolę którego wcielał się Louis De Funes.
Kilka faktów o Citroen 2CV
Z całą pewnością można napisać że citroen 2CV to jeden z najdłużej produkowanych samochodów w historii świata. Pierwszy egzemplarz opuścił linię produkcyjną w roku 1949, a ostatni dopiero w 1990. Na przestrzeni 41 lat wyprodukowanych zostały blisko 4 miliony egzemplarza tego małego samochodu. Ideą, która przyświecała jego projektantom było stworzenie taniego, ogólnodostępnego i łatwego w obsłudze samochodu. Zadaniem to udało im się zrealizować aż nadto dobrze, o czym dowodzi długi czas produkcji samochodu. Minimalistyczne, aby nie rzec ascetyczne wnętrze nie zapewniało kierowcy i pasażerom żadnych udogodnień. Nie przeszkadzało to jednak rosnąć citroenowi 2CV w siłę i popularność, podbijając rodzimy rynek i stając się jednym z najczęściej eksportowanych samochodów na świecie.
obraz 1
Francuska kaczka, czyli citroen 2CV
Popularna nazwa dla citroena 2CV to kaczka. Nazwa w oczywisty sposób nawiązuje do linii nadwozia samochodu, które rzecz jasna nie przez wszystkich było definiowane w kategoriach piękna (brzydkie kaczątko). Dzięki masowej produkcji, dużej dostępności i stosunkowo przystępnej cenie, citroen 2CV był dla Francji tym czym Polski Fiat 126p dla Polski. Oba auta zmotoryzowały swoje kraje i przyczyniły się do dalszego rozwoju technologii. Dziś za sprawą egzotycznego wyglądu i coraz mniejszej dostępności samochodów w dobrym stanie technicznym, citroen 2CV jest jednym z najbardziej poszukiwanych aut przez kolekcjonerów. Co wpływa na jego popularność?
Historia citroena 2CV
na przestrzeni lat powstało wiele wariacji na bazie podstawowego modelu. Furgonetki, kabriolety, wersja sahara z kołem zapasowym na przedniej masce. Model ten używany również był przez policję w roli wozu patrolowego, a wersja furgon pełniła rolę ambulansu.
Ciekawe rozwiązania
pomimo że od strony technicznej citroen 2CV nie był zbyt zaawansowany technologicznie, nie brakuje w nim pewnych smaczków, które mogą się podobać do dziś. Jeden z nich to np. otwierana do góry (łamana) szyba w przednich drzwiach.
Jeden reflektor
przez pierwsze lata produkcji citroen 2CV opuszczał fabrykę z tylko jednym przednim reflektorem. Pomimo dość zabawnego wyglądu, decyzja ta miała znaczący wpływ na ograniczenie kosztów produkcji i niską cenę sprzedaży auta, co zwiększało jego dostępność.
Komfort jazdy
kierowca i pasażerowie nie mogli liczyć na wygodę w czasie jazdy. Fotele i tylna kanapa, którą znamy z dzisiejszych samochodów praktycznie tam nie występowało. Miejscem do siedzenia była twarda ławka z oparciem ze stalowych rurek. W bogatszych wersjach rozciągnięty był na nich materiał.
Citroenem 2CV do ślubu? Dlaczego nie!
Dziś z sentymentem i nutą nostalgii spoglądamy na samochody z dawnych lat. Pozbawione elektroniki, opływowych kształtów, w których aerodynamika karoserii jest równa wagonowi towarowemu. Mimo wszystko te auta nadal nam się podobają i patrzymy na nie z sympatią. Być może przez pryzmat swojego dzieciństwa i młodzieńczych lat, kiedy to samochody tego typu były symbolem ówczesnej motoryzacji. Z tego też powodu wiele osób pragnie skorzystać z możliwości przejażdżki takim autem. Na przykład na swój ślub i wesele. Wyjątkowym samochodem w wyjątkowym dniu i z wyjątkową osobą? Naszym zdaniem wszystko w tym równaniu pasuje i warto poważnie zastanowić się nad takim właśnie środkiem lokomocji. Citroen 2CV, którym możemy was zawieźć do śluby to w pełni sprawny model, w doskonałym stanie technicznym i wizualnym. Jazda nim na pewno na długo zapisze się w waszej pamięci i stanie się wspaniałym uzupełnieniem tego jedynego w waszym życiu dnia.


Wróć do spisu treści